Yazılıma Başlama Rehberi – Nereden Başlamalıyım?

Yazılım Nedir ve Yazılımcı Kimdir?

yazılıma nereden başlamalıyım
Yazılıma başlamak isteyenler için rehber

Eğer şuan kendinizi bu yazıda bulduysanız yazılıma bir yerden başlamak, yazılım hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsunuz demektir. Muhtemelen de yazılım hakkında ya hiçbir bilgiye sahip değilsiniz, ya da çok az bilgiye sahipsiniz. Kendinize “yazılıma nereden başlamalıyım” diye soruyorsunuz. O zaman öncelikle yazılım ve yazılımcı kavramlarının ne anlama geldiğini öğrenerek başlamalısınız.

Yazılım, bir bilgisayarı belirli işlevleri yerine getirmesi için programlamaya denir. Siz bilgisayara bir görev verirsiniz, o görevi yapması için de bir komut girersiniz ve bilgisayarınız sizin için o görevi yerine getirmeye başlar. İşte yazılım kaba tabiriyle budur.

Yazılımcı ise, bilgisayarın bir işi yapmasını sağlamak için yazılım yazan kişiye denir. Bilgisayara kod yazan, komutları giren, özelliklerini veren kişi yazılımcıdır.

Yazılıma Nereden Başlamalıyım?

Yazılıma başlamak isteyen biri için kritik soru “yazılıma nereden başlamalıyım?” sorusudur. Zira ben yazılıma başlıyorum diyerek dan diye bir şeyler öğrenmeye çalışmak kafa karışıklığından ve erken pes etmekten başka bir işe yaramaz. Çünkü yazılım dediğimiz olay kolay değildir, ne öğrenmesi ne kullanması kolay olmayan bir şeye dan diye giriş yapmak size faydadan çok zarar sağlayacaktır.

yazılıma hangi dille başlanmalı
Yazılıma giriş

İlk Adım Algoritma Öğrenmek!

Yazılıma başlarken ilk adım bence kesinlikle algoritma öğrenmektir. Ben de dahil yazılıma yeni başlamış sayılan çoğu insanın yaptığı bir hata vardır o da yazacağın programla ilgili algoritma düşünüp belirlemeden hemen programı yazmayı çalışmaktır. Çoğu yazılımcı bunu yapmasa da, bir projeye başlamadan önce o projenin iskeletini yani olabilecek en iyi algoritmayı belirlemek ve ondan sonra projeye başlamak gerekiyor. Bunu yapmadığımız için de projelerimizde bir noktadan sonra tıkanabiliyoruz.

O yüzden ilk adım algoritma öğrenmek!

Algoritma öğrenmek için internet üzerinde bu konuyla ilgili yazılmış blog yazılarını, algoritma öğretmek amaçlı çıkarılmış kitapları ve çeşitli video platformlarında yayınlanmış algoritma videolarını inceleyebilirsiniz. Kitap için Kodlab Yayınları’na, videolar için Udemy ve YouTube‘a bakabilirsiniz.

İkinci Adım Programlama Diline Karar Vermek

Yazılım dediğimiz şey, bilgisayara yani donanıma programlama dilleri ve algoritmalar ile yapabileceklerini söylemektir demiştik. Bu işi yapmak için dünya üzerinde kullanılan çok sayıda programlama dili var. Programlama dillerinin hepsi aynı şeyi yapmak için kullanılmıyor; bazıları web geliştirmek için, bazıları mobil uygulama geliştirmek için, bazıları masaüstü programlar geliştirmek için ve bazıları veri bilimi, yapay zeka gibi alanlar için kullanılmakta. Tabii bir programlama dili sadece mobil değil masaüstü uygulamalarında da kullanılabilir ama her programlama dilinin temel olarak kullanıldığı bir alan vardır diyebiliriz.

Algoritma öğrenerek ilk adımı tamamladıktan sonra yapmanız gereken şey programlama öğrenmek. Ancak bunu hangi programlama dili ile yapacağınıza iyi karar vermeniz gerekiyor. Buna da karar vermek için yazılımın hangi alanıyla ilerlemek istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

yazılıma nereden başlamalıyım hangi programlama dili ile başlamalıyım
Hangi programlama dilini öğrenmeliyim?

Web geliştiricisi olmak istiyorsanız, Html, Css, Php, Javascript, Asp.net gibi diller öğrenmeniz gerekmektedir. Bu dilleri öğrenerek web sitesi ve web uygulamaları yapabilirsiniz. Web geliştiricisi olmak hayallerinizde yoksa bile en azından Html ve Css temel seviyede öğrenmek sizin programlamanın ne olduğuyla ilgili bilgi edinmenizi, programlamaya aşina olmanızı sağlar.

Mobil uygulama geliştiricisi olmak için öğrenmeniz gereken diller ise Android için Java ve Kotlin, iOS için Swift olarak sayılabilir. Bu dilleri kullanarak güzel bir mobil uygulama yapabilir, belki play store’da veya app store’da yayınlayabilirsiniz bile.

Masaüstü uygulama geliştiricisi olmak için C, C++, C#, Python ve Java gibi diller kullanılabilir.

Veri bilimi ve Yapay zeka uygulamaları yazmak için ise R, Python, Prolog gibi diller kullanılır. R ve Python dilleri başlangıç için çok tatlı ve kısmen kolay dillerdir.

Üçüncü Adım Programlama Dilini Öğrenmek

İlk adım olan algoritma mantığını kavramak ve ikinci adım olan hangi programlama dilini seçeceğinize karar vermeyi geçince sırada karar kıldığınız programlama dilini öğrenmek var.

sıfırdan programlama öğrenmek
Programlamaya nereden başlamalıyım?

Programlama diline karar verdiniz. Eğer lise veya üniversitenizde yazılım ile alakalı bir bölümünüz varsa zaten okulda bolca alıştırma ve ödev yapacaksınız ve öğreneceksinizdir. Ama eğer kişisel olarak kendi çabanızla bir programlama dilini öğrenecekseniz pratik yapmadan öğrenmek imkansız. Yukarıda bahsettiğim video platformlarından o dille ilgili videolar izleyip, internetteki kodlama egzersiz platformlarını kullanarak pratik yapıp çok güzel bir şekilde dili öğrenebilirsiniz. Daha önceden yazdığım en iyi kodlama egzersiz platformları yazıma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili konu: Kodlama Egzersiz Platformları: 7 En İyi Platform!

Son Adım Proje Yapmak

Öğrendiğiniz programlama dilini öğrenmeye başlayıp egzersiz yapmak sizi ileriye taşır, ancak tam anlamıyla o dili öğrenmenizi sağlamaz. Tam olarak bir programlama dilini öğrenmek proje yapmaktan geçer. Bize okulda her 2 haftada bir verilen ödevler sayesinde ben ve arkadaşlarım kendimizi programlama konusunda daha da geliştirdik. O yüzden proje yapmak en en önemlisi!

Takipçilerinizle Bu Yazıyı Paylaşın!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir