Yapay Zeka Nedir? Kullanım Alanları

Öncelikle herkese merhaba. Bugünkü yazımda yapay zeka kavramının ne olduğundan ve kullanım alanlarından bahsedeceğim. YZ kavramını mutlaka ama mutlaka duymuşsunuzdur. Teknolojik haber sitelerinde, reklamlarda, dizi ve filmlerde yapay zekayı sıkça duyuyoruz. Peki, nedir bu yapay zeka?

yapay zeka nedir
Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, nesnelere yani makine ve robotlara verilen insanı taklit etme yeteneğidir diyebiliriz. Makinelerin insan gibi düşünüp ayırt etme, idrak etme, karar verme gibi özellikleri edinmesidir. Kulağa biraz korkutucu gelse de evet, günümüzde artık robotlar da sizin zekanızı taklit ederek insan gibi davranmaya başladılar. Yakın gelecekte insan gibi çalışmaya programlanmış robotların sanayi, tıp ve benzeri alanlarda çalışmaya başlayacakları öngörülüyor, hatta bazıları başladı bile.

Yapay Zekanın Kısa Tarihi

Yapay zekanın ilk olarak ortaya çıkışının çok da yakın bir zamanda değil de eski çağlara dayandığını biliyor muydunuz? Teori olarak ortaya atılan çok şey olmuş olsa da, doğuşu 1956 yılına dayanmaktadır. 1956 yılında New Hampshire, Dartmouth College’da bir seminer yapıldı ve bu kavram ilk defa o zaman konuşuldu. Bundan sonra da bunu geliştirme süreci başlamış oldu.

yapay zeka makine öğrenmesi
Robot

Yapay Zeka Kullanım Alanları

1)Görüntü İşleme:

Görüntü işleme, robota bir kamerayla yapay bir görme yetisinin verilmesi ile, robotun gördüğü görüntüyü işlemesi, anlaması, yorumlaması ve bir sonuca varmasıdır. Örneğin, görüntü işleme üzerine çalışılmış bir robotun karşısına getirilen bir görseldeki her bir nesneyi kendi türüne göre sınıflandırma yeteneği. Fotoğraftaki nesneleri insan ise insan, köpek ise köpek, araba ise araba olarak sınıflandırmasına görüntü işleme diyoruz.

yapay zeka goruntu isleme
Görüntü İşleme Nedir?

2)Ses Tanıma:

Buna en güzel ve yakın örneği olarak akıllı telefonlarımızı verebiliriz. Artık hemen hemen bütün akıllı telefonlarda “Hey Siri!”, “Hey Google!” şeklinde seslendiğimizde hizmetimize amade bir yapay zeka ile karşılaşıyoruz. “Annemi ara” dediğinizde annenizi arayan, “Google’da şunu ara” dediğinizde o aramayı yapıp size sonuçları gösteren bu yapay zekayı hepiniz biliyor ve kullanıyorsunuzdur. İşte bu da, yapay zekanın ses tanıma özelliğinin geliştirilmesi ile ortaya çıkan bir insanımsı özelliğidir.

3)Doğal Dil İşleme

Doğal dil işleme ise yine ilgi çekici olan, robotlarda metinleri okuyabilme ve anlayabilme, okuduğu dili çözebilme özelliğinin geliştirilmesidir. Buna da örnek vermek gerekirse, internette karşınıza çıkan chatbot’ların her dilden kullanıcı yorumunu anlayıp ona göre cevap vermesi gerekir. Bu da yapay zekanın doğal dil işleme özelliğinin geliştirilmesi ile olur.

4)Muhakeme

Muhakemenin sözlük anlamı akıl yürütme, akıl yürüterek karar vermektir. Yapay zekadaki uygulaması ise robotlara bu yeteneği vermektir ancak bu diğerlerine göre daha zor. Çoğu insanın bile muhakeme yeteneği yokken robota bu yeteneği vermek biraz imkansız gibi gözükse de aslında değil. Bunun için çalışan bilim insanları var.

Yapay Zeka Programlamak İçin Kullanılan Yaygın Diller

Elbette bu üstün bir yazılım. Bunun için de kullanılan çeşitli programlama dilleri var. Bunlardan 3 tanesini biz okulda da gördük, bunlar Python, Scheme(Lisp) ve Prolog. Tabii biz yapay zeka uygulamalarını değil de dillerin genel yapısını gördük ancak bunlar bu alanda yaygın olarak kullanılıyorlar. Bu alanda kullanılan diller aşağıdaki gibidir:

  • Python(Makine öğrenmesi, Doğal dil işleme)
  • Scheme
  • Prolog(Sembolik akıl yürütme)
  • AIML (Artificial Intelligence Markup Language )
  • IPL(Yapay zeka için geliştirilen ilk dil)
  • Haskell
yapay zeka için kullanılan diller
Yapay Zeka İçin Kullanılan Diller

Günümüzde de robotların bir çok örneği var. Benim en sevdiğim robot Sophia, kendi twitter hesabı bile var ve çok akıllı, sanki gerçek bir insanmışcasına sohbet edip karar verebiliyor, vatandaşlık bile aldı 🙂 Ben twitter’da Sophia’yı takip ediyorum, tatlı tweet’lerine bakmak isteyenleriniz olursa linkini buraya bırakıyorum.

Takipçilerinizle Bu Yazıyı Paylaşın!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir