Sanal Gerçeklik Nedir? Sanal Gerçeklik Uygulamaları

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) Nedir?

Teknolojinin hayatımıza bu denli girmesiyle birlikte son dönemlerde adını sık duyduğumuz bir kavram ortaya çıktı: sanal gerçeklik. İngilizcesi virtual reality yani kısaca vr. Adı üzerinde sanal bir gerçeklik, yani aslında gerçek değil sanal ama bize gerçek bir şeyin içindeymişiz gibi hissettiren bir ortam. Gerçek, ama değil. Güzelliği de bundan kaynaklanıyor zaten çünkü gerçekte yapamayacağımız şeyleri onunla ile yapabilir, yaşayamayacağımız tecrübeleri onunla yaşayabiliriz.

sanal gerçeklik uygulamaları
Artırılmış gerçeklik uygulamaları

Sanal gerçekliğin konu olduğu dizi ve filmleri hepiniz duymuş hatta izlemişsinizdir. Buna en iyi örnek Black Mirror dizisidir. Her bölümü ayrı bir teknolojik olayı ele alan dizinin birçok bölümü sanal gerçeklik ile alakalıdır. Bunlara örnek vermek gerekirse Black Mirror’un Playtest, Striking Vipers ve White Bear bölümleri bunlardan üçüne örnek verilebilir. Playtest bölümünde ana karakter para kazanmak için bir şirketin geliştirdiği VR korku oyununa denek olmayı kabul ediyor. Bu oyun öyle bir geliştirilmiş ki insanı en büyük korkularıyla test ediyor. Striking Vipers bölümünde üniversiteden iki yakın arkadaş yıllar sonra birinin doğum gününde bir araya geliyorlar. Çılgın olan arkadaş diğerine bir sanal gerçeklik oyunu hediye ediyor ve bu oyununun içine girdikleri zaman bu iki arkadaşın değişen ilişkisini ele alıyor. Son olarak White Bear bölümünde ise, gerçek hayatında çok kötü bir şey yapmış olan bir kadına bir simülasyon içinde kendi yaptıkları izletilerek işkence edilmesi ve o simülasyonun durmadan baştan başlaması, böylece kadının cezalandırılması ele alınıyor.

Sanal gerçeklik güzel olduğu kadar birçoğumuza korkutucu da gelen bir şeydir. Mesela ben kendimden örnek vermem gerekirse Black Mirror Playtest bölümünü izlediğimde izlediklerimden o kadar kötü yönde etkilendim ki, uzun bir süre Black Mirror izleyemedim. Aranızda o bölümü izleyenleriniz varsa beni anlayacaklardır.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

sanal gerçeklik gözlüğü nedir
VR Gözlükleri

Peki biz bu yapay gerçekliğe nasıl ulaşıyoruz? Bunun için piyasada satılmaya başlanan gözlükleri kullanabiliriz. Bu gözlüklere VR gözlükler deniyor (virtual reality) ve başınıza bu büyük gözlükleri taktığınız zaman sizi bulunduğunuz gerçek ortamdan ayırmadan sanal bir ortama götürüyor.

Gözlüğünüzün özelliğine göre VR oyunlarından birini oynayabilir, Youtube VR’da takılabilir veya 3 boyutlu filmler izleyebilirsiniz. Bu gözlük sizin vücut hareketlerinizi algılayıp el, kol, bacak ve kafa hareketlerinizi görmekte olduğunuz simülatorde kullanmanızı sağlayabiliyor. Yani sizin sağ elinizle karşınıza çıkan bir düşmana ateş etmeniz gerekiyorsa bunu herhangi bir oyun kolu veya klavyeyle değil de kendi sağ elinizle yapabiliyorsunuz.

Çok sevdiğim, genellikle teknolojik ve sanatsal içerikler üreten youtuber Barış Özcan‘ın sanal gerçeklik turu yaptığı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

İlgili konu: Youtube Premium Nedir? Yeni Piyasaya Sunulan Youtube Premium’un Özellikleri ve Fiyatı!

Barış Özcan’ın VR turu videosunu izlemenizi tavsiye ederim, ben çok eğlendim 🙂

VR Oyunları

Günümüzde artık çocuk yaştan orta yaşa kadar çoğu insanın oyunlara çok fazla vakit harcadıklarını, bu oyunların onlar için ne kadar zevkli olduğunu biliyoruz. Peki bu oyunlar nasıl olsa daha eğlenceli olurdu? Tabii ki o oyunun bizzat kendi karakteri olsalar daha eğlenceli olurdu. Yani sanal gerçeklik.

Son dönemlerde de sanal gerçeklik oyunları son derece popüler olmaya başladılar. Kendi el kol hareketlerinle oyunu devam ettirebildiğin, kendi reflekslerinle bir şeyler yakalayabildiğin bir oyunu kim istemez ki değil mi?

sanal gerçeklik oyunları
VR Gaming

Popüler VR Oyunları

VR oyunların ne olduğundan bahsettik, bu oyunlara birkaç örnek vermesek olmaz. Robo Recall, Superhot VR, Minecraft VR, Farpoint son dönemde popüler olan ve sıkça oynanan vr oyunlara örnek olarak verilebilir.

Sanal Gerçeklik ile Gelecekte Neler Yapılabilir?

Geldik bu konuyla ilgili can alıcı soruya. Sanal gerçeklik ile gelecekte neler yapılabilir? Şuanda gerçekleşmesi imkansız olan şeyler gelecekte vr ile yapılabilir mi?

Sonuçta bir 50 yıl öncesinde de şuan ki cep telefonu ve bilgisayarlar gibi teknolojik aletler olağanüstü imkansız gelirdi insanlara, tıpkı şuan bizlere de sanal gerçekliğin ilerideki faaliyetlerinin imkansız gelmesi gibi. Ama teknoloji artık bir gerçek ve vr ile gelecekte cerrahi işlemler ve ameliyatlar, uzaktan eğitim, temassız ve sizi tehlike anında uyarabilecek bir araba sistemi vs gerçekleştirilebilir.

Neden olmasın ki?

Takipçilerinizle Bu Yazıyı Paylaşın!

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir