Python Dosya İşlemleri – Açma, Okuma, Yazma, Kapatma

Merhabalar, bugünkü yazımda Python dosya işlemleri konusunu konuşacağız. Python’da bir program yazarken dosya işlemlerine mutlaka ihtiyaç duyacaksınızdır. Bazen bilgisayarınızdaki bazı dosyaların içeriklerini programda kullanmanız gerekecek veya bu bir projede sizden istenecek. Bu durumda dosya açmak veya yaratmak için, daha sonra da dosyayı okumak veya yazmak için kullanmanız gereken metotları göstereceğim. Python bilgisayarınızda kurulu değilse PyCharm Nasıl İndirilir ve Kurulur adlı yazımı inceleyerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

python dosya islemleri
Python Dosya İşlemleri

1)Dosya Açma

Bir dosyayı açarken öncelikle o dosyayı ne amaçla açtığınızı derleyiciye belirtmeniz gerekir. Yani sadece okumak için mi açacaksınız yoksa dosyanın içine yazı mı yazacaksınız? Bunu belirtmek için kip belirtmemiz lazım. Aşağıdaki kod dosya açmak için genel bir taslaktır. Dosya adı yazan yere açmak istediğiniz dosya adını yazıyorsunuz örneğin “benimdosyam.txt” gibi. Kip yerine ise dosyayı okumak istiyorsanız “r” (read), yazmak istiyorsanız “w”(write) kipini kullanıyorsunuz.

dosya = open(“dosya adı”, “kip” )

2)Python Dosya İşlemleri – Okuma

Dosya okumak istiyorsanız kip olarak “r” yazmanız gerektiğini söylemiştim. Dosya okuma işlemi eğer dosya var ise gerçekleştirilir, dosya yok ise “FileNotFound” hatası alırsını buna dikkat edin sonra hatalarla uğraşmayın. Şimdi başlıca kullanılan dosya okuma metotlarını inceleyelim:

 • read(): Bu metodu dosya içindekileri ekrana yazdırmak için kullanırız. Ayrıca parametre olarak sayı verirseniz verdiğiniz sayı kadar karakteri ekrana yazdırır.
dosya = open ("benimdosyam.txt","r")
dosya_oku = dosya.read()
print(dosya_oku)
dosya.close()
 • readlines(): Bu metot ise dosyadaki satırları sırasıyla ekrana yazdırır. Yani bir kere çağrıldığında ilk satırı, ikinci kez çağrıldığında ikinci satırı yazdırır ve böyle devam eder.
dosya = open("benimdosyam.txt","r")
dosya_oku = dosya.readline()
print(dosya_oku) #ilk satır
print(dosya_oku) #ikinci satır
dosya.close()
.
.
.
 • readlines(): Bu metot ise dosyadaki her satırı okuyup bir arraya atar. Bu bize her bir satıra daha kolay ulaşmamız açısından baya kolaylık sağlar. Şahsen ben ilk dönemimde python ödevlerini yaparken readlines() metodunu baya sık kullanıyordum.
dosya = open("benimdosyam.txt","r")
dosya_oku = dosya.readlines()
print(dosya_oku)
dosya.close()
>>> [1.satır,2.satır,3.satır,...]
 • readable(): Bu metot da okumak istediğiniz dosyanın okunabilir olup olmadığını kontrol eder. Aslında çoğu zaman kullanmıyoruz ama bir dosya okuma işlemi yapacağımız zaman readable() kullanmamız daha az hatayla kullanmamızı sağlayabilir. True veya false değer döner.
dosya = open("benimdosyam.txt","r")
if(dosya.readable()):
   dosya_oku = dosya.read()
   print(dosya_oku)
dosya.close()

3) Python Dosya İşlemleri – Yazma

Python’da dosyaya yazı yazma işlemi gerçekleştirmek istiyorsak da kip yerine “w” yazacağız. Dosya yazma işleminde eğer yazmak istediğiniz dosya var ise onun içine yazar, eğer öyle bir dosya yoksa dosya yaratır. Okuma işlemiyle yazma işlemi bu noktada ayrılırlar. O zaman gelin dosyaya yazma metotlarını da inceleyelim:

 • write(): Bu metot, dosyayı açtıktan sonra içine istediğinizi yazmanızı sağlar. Yazı sonuna eklediğiniz “\n” alt satıra geçmenizi sağlar.
dosyaya_yaz = open("benimdosyam.txt","w")
dosyaya_yaz.write("Bu benim dosyaya yazdığım yazı.\n")
dosyaya_yaz.close()
 • writelines(): Dosyaya yazdıklarınızı array şeklinde yazmanızı sağlar.
dosyaya_yaz = open("benimdosyam.txt","w")
dosyaya_yaz.writelines(["Bu benim dosyaya yazdığım yazı",
"Bu sayfa Tekno Web Bilişim sayfasıdır"])
dosyaya_yaz.close()
 • writable(): Bu metot da aynı readable() metodu gibi dosyanın yazılabilir olup olmadığını kontrol eder. True veya false döner.

3)Python Dosya İşlemleri – Kapatma

Yukarıdaki kodlarda fark ettiyseniz eğer her dosya açıp işlem yaptığım zaman dosyayı kapattım. Bunu yapmazsak çok sık hata alırız, yapmamız gerekir. Mutlaka her dosya işleminden sonra dosyayı kapatmalısınız.

 • close(): Dosyayı kapatmaya yarar.

Bu yazımda sizlere Python’da en fazla kullanılan dosya işlemlerini ve metotlarını göstermek istedim. Eğer daha özel, daha az kullanılan metotları da görüp denemek isterseniz w3schools sayfasından diğer metotlara bakabilirsiniz.

Buraya kadar okuduysanız ve size bir şeyler katabildiysem ne mutlu bana! Umarım faydalı bir yazı olmuştur sizler için. Görüşlerinizi yorum olarak yazarsanız da çok sevinirim, görüşmek üzere 🙂

Takipçilerinizle Bu Yazıyı Paylaşın!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir