PyCharm Nasıl İndirilir ve Kurulur?

Herkese merhaba, bugün size Python geliştirme ortamı PyCharm nasıl indirilir ve kurulur onu göstereceğim. Öncelikle biraz Python ve PyCharm hakkında bilgi vereyim sizlere.

pycharm ve python nedir
PyCharm ve Python Nedir?

Python Nedir?

Python, 1994’te Guido van Rossum tarafından geliştirilen ve geliştirilmeye devam eden nesne yönelimli ve yorumsal bir programlama dilidir. Kendisi aynı zamanda benim üniversitede ilk öğrendiğim programlama dilidir. Çeşitli oyunlar yapmaktan tutun da makine öğrenmesi (machine learning) ile yapay zeka uygulamalarına kadar birçok alanda kullanılır ve çoğu programlama diline göre anlaması ve yazması kolay bir syntax yapısı vardır. Bu yüzden de günden güne değer kazanan bu dil artık birçok büyük firma tarafından kullanılmaya başlandı.

PyCharm Nedir ve Kurulumu

PyCharm ise JetBrains tarafından geliştirilen Python geliştirme ortamıdır(IDE). IDE kelimesinin açılımı “Integrated Development Environment” yani “Tümleşik Geliştirme Ortamı” dır. Bugün size PyCharm’ın nasıl indirildiğini ve kurulumunu resimlerle göstereceğim. Öncelikle bunu indirebilmek için bilgisayarınızda Java yüklü olması gerekir. Bilgisayarında java yüklü olmayanlar buradan indirebilirler. Java’nın bilgisayarınızda artık olduğunu varsayarak ilerliyorum.

İlgili konu: Java Exception Handling(Hata Fırlatma)
İlgili konu: Java’da Stack(Yığın) ve Queue(Kuyruk) Yapıları

pycharm nasil indirilir
PyCharm Nasıl İndirilir?

Java da bilgisayarımıza yüklendiğine göre artık PyCharm’ı indirebiliriz. İndirmek için JetBrains’in sitesine gidelim. Linke tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfada göreceğiniz gibi Professional ve Community şeklinde iki seçenek var. Professional daha profesyonel çalışanlar için ücretli sürüm, Community ise öğrenme aşamasında olanlar için ücretsiz sürümdür. Biz Community sürümü indireceğimiz için ona tıklayalım. Tıkladığınız zaman indirilecek ve karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

pycharm community kurulumu
PyCharm Community Kurulumu

Bu ekranı gördükten sonra indirme işlemi tamamlandı, kurulum işlemine geçiyoruz demektir. Next diyorsunuz taa ki aşağıdaki ekranı görene kadar:

pycharm kurulumu
PyCharm Kurulumu

Bu ekranı gördüğünüz zaman bilgisayarınıza uygun launcher seçmeniz ve dosya uzantılarının .py olmasını onaylamanız gerekiyor. Benimki 64-bit olduğu için ben onu ve .py uzantısını seçerek next’e bastım. Artık PyCharm’ınız kurulumu bitti sayılır. Tema seçimi yapmanızı isteyecek, ben koyu gri olanı seçtim siz dilerseniz light seçebilirsiniz. Devam edelim.

python proje olusturma
PyCharm Proje Oluşturma

Evet, indirme ve kurulum işlemimiz tamamlandı. Artık Create New Project(Yeni Proje Yarat) seçeneğine tıklayarak proje oluşturup geliştirmeye başlayabiliriz. Buraya kadar birlikte gelmişken PyCharm’a bir “Hello World” diyelim 🙂 Bu yazıyı size PyCharm’da ilk basit ve klasik programınızı nasıl yazacağınızı göstererek bitireceğim. Projemizi yarattık ve bir isim verdik ve dosya konumunu seçtik. Artık kod yazalım…

python hello world
Python Hello World

Evet arkadaşlar, bu yazımda size Python ve PyCharm nedir, nasıl indirilir ve kurulur, PyCharm’da proje oluşturduktan sonra ilk basit program nasıl yazılır resimlerle anlatmaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir, bir yorumunuz veya sorunuz olursa yorumlara yazmaktan lütfen çekinmeyin 🙂 İyi Kodlamalar!

Takipçilerinizle Bu Yazıyı Paylaşın!

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir