En Çok Kullanılan Mühendislik Programları

Mühendislik dediğimiz zaman inşaat-makine mühendisliğinden kimya-gıda mühendisliğine kadar uzayan geniş bir skalamız var. Analitik düşünme yeteneğine sahip, problem çözme konusunda becerikli ve insan hayatını kolaylaştıracak her türlü şeyi yapabilme kapasitesinde olan kişilere mühendis denir. Bunu yaparken de mühendislerin bilgisayarda bazı mühendislik programları kullanmaları gerekir.

mühendislik bilgisayar programları
Mühendislikte bilinmesi gereken bilgisayar programları

Herkes üniversite okuyor, herkes mühendislik okuyor ancak bazıları daha iyi yerlere geliyor. Bunu da kendilerine kattıkları yeni bilgiler ve deneyim sayesinde yapıyorlar. Öğrendiğiniz zaman sizi birkaç adım öne çıkaran ve cv’nize eklediğinizde firmaların sizi daha kolay işe almasını sağlayacak olan bilgisayar programlarından bahsedeceğim bugün.

İlgili konu: Bilgisayar Mühendisliği Okuyacaklara Tavsiyeler – Bir Bilgisayar Mühendisi Adayının Kaleminden

Bilinmesi Gereken Mühendislik Programları

1)Matlab:

Matlab, çoğu mühendislik öğrencisinin öğrenmesi gereken çok amaçlı bir programlama dilidir. Programlama dili olduğu için sadece bilgisayar mühendislerinin öğrenmesi gerektiği düşünülmesin, kullanıldığı alanlar gereği kimya mühendisleri, makine mühendisleri, inşaat mühendisleri hatta matematik, fizik bölümünden mezunları ilgilendiren bir programlama dilidir. Mathworks şirketi tarafından geliştirilmektedir.

matlab mühendislik programı
Matlab, çok amaçlı kullanılabilen bir programlama dilidir

Matlab ile matris işlemleri, algoritma geliştirme, grafik çizimi, sayısal analiz, görüntü işleme gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bilinmesi özellikle bazı mühendislik dallarında çok değerlidir, bu yüzden üniversite hocaları bu programlama diliyle bolca ödev verirler.

2)Autocad:

Autocad programı, Amerikan şirket Autodesk tarafından yıllardan beri geliştirilmekte olan ve özellikle makine, inşaat mühendisleri ve mimarlar tarafından bolca kullanılan ve mühendislik denince ilk akla gelmesi gereken programlardan biridir.

autocad nedir mühendislik programları
Autocad, yine birçok mühendislik alanında kullanılan bir programdır

Autocad, kullanıcının 2 boyutlu ve 3 boyutlu teknik çizimler yapabilmesini sağlar. Bu programı kullanarak kolaylık 2 boyutlu resminizi 3 boyutluya da çevirebilirsiniz.

3)LTSpice:

LTSpice, genellikle elektrik ve elektronik mühendisliğinde kullanılan bir devre simülatörüdür. Bu simülatörü biz de bilgisayar mühendisliği bölümü olarak devre dersinin labında kullanmıştık, gerçekten de devreleri bu programda kurabiliyor olmak keyifli ve öğreticiydi. Kurduğumuz devrelerin akım ve voltaj gibi değerlerini de grafik şeklinde görebiliyorduk.

Aşağıya Youtube’dan konuyla alakalı olarak bulduğum LTSpice devre çizimi ve simülasyonu videosunu izleyebilirsiniz:

4)SolidWorks:

SolidWorks programı, diğerlerine göre kullanması biraz daha zor olan bir CAD programıdır. Genellikle 3 boyutlu modelleme için kullanılan SolidWorks, 2 boyutlu modellemeler için de kullanılır. Bu program ile aklınıza gelebilecek her türlü şeyi çizebilirsiniz. 3 boyutlu araba, tekerlek, bina, bilgisayar,motor parçaları gibi komplike çizimler yapabilirsiniz.

5)Aspen Plus:

Aspen Plus, kimya mühendisliği bölümünde her türlü uygulamanın ve deneyin simülasyonunu yapmanızı sağlar. Eğer cv’nizde Aspen Plus deneyimi olursa Petkim, Tüpraş gibi kimya mühendislerinin çalışabileceği büyük şirketlerde öne çıkma olasılığınız çok daha yüksek olur. Aldığım bilgilere göre bu yaz Petkim’de staj yapan bir kimya mühendisi arkadaşımdan oradaki çalışanlar Aspen Plus bilgisi istemişler, bu nedenle eğer büyük şirketlerde çalışma planınız varsa öğrenmelisiniz diyorum 🙂

aspen plus mühendislik programı
Aspen Plus projesinden bir kesit…

Mühendislik Programları Sizi Bir Adım İleriye Taşır!

Mühendislik, kendinizi geliştirmenin sonunun olmadığı ve öğrenecek şeyin asla bitmediği sonsuz bir alan. Bu yüzden yapılması gereken şey insanın kendine daha çok şey katarak geleceğini şekillendirmesidir. Yukarıda anlattığım mühendislik programları da sizi rakiplerinizden birkaç adım ileriye taşıyacaktır.

Takipçilerinizle Bu Yazıyı Paylaşın!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir