Microsoft’un Geliştirdiği Yapay Zeka Viski Üretti!

Yapay Zeka Viski Tarifi Verebilir mi?

Geçenlerde kulağa garip gelen ve son derece ilginç olan bir haber okudum. Haberde ünlü Dünya devi şirket Microsoft‘un geliştirdiği bir yapay zeka algoritmasının mükemmel viski tarifi vermesinden bahsediliyordu! Ben de bana son derece ilginç gelen bu olaya blogumda yer vermek istedim. O zaman yapay zeka viski haberini konuşalım 🙂

yapay zeka viski microsoft
Microsoft, İsveçli Mackmyra ile iş ortaklığı çerçevesinde viski üretti

Yapay Zeka Her Geçen Gün Bizleri Şaşırtıyor

Yapay zeka, algoritmalardan oluşan ve bu algoritmalar sayesinde insan gibi davranmaya çalışan, günümüzde artık hemen hemen her alanda sıkça kullanılan bir kavramdır. Havacılık, sanayi, otomotiv, sağlık gibi alanlarda kullanıldığını hep duymuşuzdur, ancak sanırım yiyecek-içecek sektörüne de girmesi hepimizi şaşırttı 🙂

İlgili Konu: Yapay Zeka Nedir? Kullanım Alanları

Dünyanın İlk Yapay Zeka Viskisi

Microsoft ve İsveçli ünlü dağıtım evi Mackmyra iş ortaklığıyla üretilen ‘Recipe number 36’ (Reçete Numara 36), tarifi bir yapay zeka algoritmasının elinden çıkan dünyanın ilk AI(yapay zeka) viskisidir. Microsoft tarifi verecek algoritmayı yazdı, Mackmyra ise o tarifi üretti. Dünyada teknoloji ve insan el birliğiyle üretilen ilk viski ‘Recipe Number’ 36 oldu.

mackmyra microsoft yapay zeka viski

Yapay Zeka, Kötü Viski Yapma İhtimalini En Aza İndiriyor

Bir viskiyi yapmak, diğer içeceklere göre çok daha zorlayıcı olabilir. Fıçıda yıllarca bekletilmesi gereken viskinin yıllar sonra denendiğinde kötü bir içki oma ihtimali de son derece yüksektir. İşte Microsoft ve yapay zekası tam olarak bu noktada devreye giriyor.

Yapay zekalar insan hayatını kolaylaştıracak şekilde programlanıyor. İnsan elinin yanlış yapabileceği şeyleri önceden bilip en uygun seçeneği sunması bekleniyor. Microsoft’un yarattığı algoritmadan da beklenen şey, mükemmel viskinin tarifini vermesiydi.

Burada olay aslında viski değil, yapay zekanın böyle bir şeye dahil olması. Bugün içecek sektörüne bile bu denli giren ve etki eden yapay zeka, kim bilir birkaç yıl içinde ne gibi alanlarda kullanılacak.

Zaman içerisinde hepimiz göreceğiz…

Kaynakça: Microsoft, Webtekno

Takipçilerinizle Bu Yazıyı Paylaşın!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir