Google Sesli Aramayı Kapatma – Sesli Arama Geçmişini Temizleme

Google’ın Sesimizi Dinlediği Gerçeği

Google’ın sesimizi dinlediğini, hatta buna zaman zaman izin versek de istemediğimiz zamanlarda bile bizi dinlediğini biliyoruz. Peki Google sesli aramayı kapatma işlemi yapabiliyor muyuz? Tabii ki yapabiliyoruz. Her ne kadar Google bizi dinlemek istese de bize ses etkinliğini kapatma seçeneği de vermiş bulunuyor.

google sesli aramayı kapatma
Google’ın sesimizi kaydetmesini nasıl engelleriz?

Çoğunuz bizzat yaşamış veya yaşayan birilerini duymuşsunuzdur. Arkadaşlarınızla, ailenizle sohbet halindeyken konuştuğunuz ve henüz arama geçmişine yazmadığınızdan emin olduğunuz konularla ilgili reklam görmüşsünüzdür.

Bu konuyla alakalı yakın tarihte bir adamın yaptığı deneye göre, adam arama geçmişinde bunu daha önce aramadığını söylüyor ve köpeğine köpek maması alması gerektiğiyle ilgili telefonunun yanında konuşuyor. Çok geçmeden telefonundan internete girdiğinde köpek mama reklamlarıyla karşılaşıyor. Tabii ki şaşırmıyor 🙂

İlgili Konu: Google’un Hakkınızda Bildikleri!

Google’ın ses algılama ve kaydetme özelliği aslında Google Asistan kullananlar için aktif durumda. Telefonunuza “OK Google” diye seslendiğiniz zaman aktifleşen ve rehberden birini aramanıza, hava durumunu sormanıza olanak sağlayan Google Asistan bazıları için kullanışlı ve güzel bir şey olsa da bazıları sesinin kaydedilmesini istememekte haklı.

google sesli asistan kapatma

Google Sesli Aramayı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Google’ın ses kaydetmesi ve sesli asistanı hakkında biraz bilgilendikten sonra isteyenler için Google sesli arama kapatma nasıl yapılır onu anlatacağım.

Google hesabınızdan bu işi kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapmanız gereken şey Google konuşma ve Ses etkinliğine eklediğim linkten girmek ve ayarı değiştir yazan yere tıklamak ve karşınıza çıkan ekrandan konuşma ve ses etkinliğini kapatmak.

Hepsi bu kadardı 🙂 Eğer Google’ın ses kaydetme etkinliğinden rahatsızlık duyuyorsanız anlattığım şekilde kapatabilirsiniz. Yok ben Google Asistan’ımı seviyorum diyorsanız da kullanmaya devam edebilirsiniz.

Takipçilerinizle Bu Yazıyı Paylaşın!

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir