Bilgisayar Virüsleri Nelerdir? Korunma Yöntemleri

Bilgisayar virüsleri bilgisayar,tablet ve telefonlarınızda dosyaların içine izlenebilen, herhangi bir korunma yöntemi kullanılmadığı takdirde kişisel bilgilerinize ulaşabilen kötü amaçlı yazılımlardır. Kişisel bilgilerinizi kullanarak da banka hesabınıza kadar ulaşabilirler. Her gün binlerce cihazı etkisi altına alan bilgisayar virüsleri nelerdir, bugün bunu konuşalım.

bilgisayar virüsü nelerdir bilgisayar virüsü nasıl bulaşır
Bilgisayar Virüsleri Nelerdir?

Bilgisayar Virüsleri Nasıl Bulaşır?

Bilgisayar virüsleri başlarda cd, disket, bluetooth gibi dosya aktarım yöntemleri ile bulaşıyordu. Günümüzde ise cihazlara daha çok ağ üzerinden virüs bulaşmaktadır. Şuanda eğer güvenilir bir kaynak kullanılıyorsa cd, usb gibi dosya aktarım yöntemleri nispeten daha risksiz bir yöntem haline geldi. Ancak tabii ki yine de dikkatli olmakta fayda var.

Ağ üzerinden virüs bulaşması ise, internetin yaygınlaşması ve kullanıcıların bilgisizce şifresiz, güvenliksiz ağlara bağlanması ile başladı. Siber güvenlik uzmanları her yerde bas bas bağırıyor, dışarıda gördüğünüz her şifresiz her ağa bağlanmayın diye 🙂 Çünkü dışarıdan göze zararsız gibi görünen o şifresiz ağlarda son derece tehlikeli virüsler sizi bekliyor olabilir. Bedava internet kullanma uğruna kişisel bilgilerinizin çalınmasına, banka hesabınızın ele geçirilmesine ve cihazının kullanılmayacak hale gelmesine sebep olabilirsiniz.

bilgisayar virüs çeşitleri isimleri
Bilgisayar Virüs Çeşitleri

Bilgisayar Virüs Çeşitleri Nelerdir?

Cihazlarımıza saldıran virüsler tek tip değildir ve çeşitleri vardır. Bunlar programların içindeki virüsler ve ağ bağlantıları üzerinden gelip programlara saklanmaya gerek duymayan virüsler olarak ayrılır.

1)Trojan Virüsü(Truva Atı):

Kullanıcıya ilk başta yararlı gibi görünen ama aslında zararlı olan ve zararlı olduğu çok sonradan anlaşılan Trojan virüsü, çalıştırıldığında sisteminize girerek bilgisayarınıza zarar verir ve bilgilerinizi ele geçirir. Trojan virüsünü kullanan kötü niyetli hackerlar bilgilerinize erişip banka hesabınıza kadar ulaşabilir.

Trojan virüsü, genellikle tuzak programların içine gömülü gelir. Örneğin ‘ücretsiz mp3 şarkı indir’ şeklinde bir linke tıklayıp indirme yaptığınızda programın içerisine gizlenmiş bir trojan olabilir ve cihazınıza bulaşabilir. Veya güvenilir olmayan bir hesaptan gelen bir e-maili açıp tamamen iyi niyetle içindeki linke tıkladığınızda trojan virüsünü bilgisayarınıza almış olabilirsiniz.

2)Makro Virüsler(Makro):

Makro virüsler, dosya türlerine yerleşen işletim sistemi bağımsız bir virüs türüdür. Örneğin word dosyasının içine yerleşmiş bir makro virüs, word dosyasını destekleyen bütün işletim sistemlerinde zarara sebep olur. Günümüzde bulunan binlerce makro virüsten en ünlü olanları Bablas, Relax ve Melissa.A olarak geçer.

Makro virüslerin en tehlikeli olanları Word ve Excel dosyalarına saldıranlarıdır. Word makro virüsler ile ilgili desteğe Microsoft’un destek sayfasından sahip olabilirsiniz.

3)Solucanlar(Worms):

Solucanlar herhangi bir dosyaya gizlenmeye gerek duymayan, güvenliksiz ağ bağlantıları üzerinden gelen ve çok hızlı bir şekilde kendini çoğaltabilen tehlikeli bir virüstür. Genellikle gönderilen tehlikeli e-postalar, güvenliksiz web sitelerinden bulaşırlar.

İlgili Konu: SQL Injection Nedir? – Web Uygulamalarının Güvenliği

bilgisayar virüslerinden korunma yolları
Bilgisayar virüslerinden korunmak için neler yapmalıyız?

Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları

Bilgisayar virüsleri ve çeşitleri nelerdir gibi konulara değindikten sonra bu kötü amaçlı yazılımlardan bilgisayarımızı, telefonumuzu nasıl korunuruz buna değineceğim. Bilgisayar virüslerinden korunmak için yapmamız gereken belli başlı şeyler vardır:

  • Antivirüs programı kullanmak
  • Antivirüs programını belirli aralıklarla güncelleyerek cihazı kontrol etmek
  • Kötü amaçlı olabilecek korsan yazılımları sırf ücretsiz diye indirmemek
  • Usb, disket gibi dosya aktarım araçlarını kullanmadan önce virüs taraması yapmak
  • Tanımadığınız kişilerden gelen şüpheli e-postaları ve gönderilen şüpheli linkleri açmamak
  • İşletim sisteminizin korsan değil orijinal olmasına dikkat etmek(işletim sistemine yerleşen tehlikeli virüsler için)
  • Crackli ve Apk diye tanıtılan reklamsız ve ücretsiz olduğu vaat edilen şeyleri indirmemek

Yukarıda maddeler halinde sıraladığım her şeye dikkat etmeden önce bilgisayarına öncelikle iyi bir antivirüs programı kurduğunuzdan emin olmalısınız. Benim kullandığım antivirüs programı ücretsiz ve etkili bir program olan Avast Free Antivirüs.

Piyasada bulunan başka güzel antivirüs programları da bulunuyor, ancak ben bilgisayarımı aldığımdan beri içinde bulunan Avast sayesinde bugüne kadar bilgisayarıma kötü amaçlı bir yazılım hiç bulaşmadı. Bilgisayarınıza antivirüs programı kurduktan sonra diğer dikkat etmeniz gereken şeylere dikkat edip gördüğünüz her linke atlamadığınız sürece bilgisayarınız temiz kalacaktır 🙂

Takipçilerinizle Bu Yazıyı Paylaşın!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir