5G Nedir? 5G Teknolojisi ile Neler Değişecek?

Artık telefon ve bilgisayarlarımızla çok fazla içli dışlı olduğumuz için internetin yavaş olması insanı deli eden bir şey haline geldi. Herkesin cep telefonunda veya bilgisayarlarında yapması gereken işleri var. Bu yüzden de herkesin beklentisi ve isteği internetin hızlı olması yönünde. İşte bu beklentiyi karşılayacak yeni bir teknoloji çıkıyor: 5G teknolojisi. 5G nedir, ne işe yarar gibi soruları bu yazıda cevaplayacağız hep birlikte.

5g nedir ne işe yarar
İlerideki dönemde kullanılmaya başlanacak olan 5G teknolojisi nedir?

5G Nedir?

G harfinin ne anlama geldiğinden ilerlersek anlamamız daha kolay olacaktır. G harfi ingilizce “Generation” kelimesinin ilk harfidir. “Generation” türkçede “Nesil” anlamına gelmektedir. Yani 5G, 5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti anlamına gelir. 4G’nin yaklaşık 10 katı fazla veri iletim hızına sahiptir.

5G Teknolojisi Neleri Değiştirecek?

5G teknolojisinin hayatımıza girmesi ile iyi anlamda bir çok değişiklik bizi bekliyor olacak. İnternet üzerinde eskiye göre çok daha hızlı gezinmemizi sağlayacak olan 5G teknolojisinin hayatımızda neleri değiştireceğini görelim:

  • Algılama hızı 1 saniyeden 0.1 saniyeye düşecek.
  • 5G ile saniyede 1000 megabit hıza ulaşılabilecek. Yani yaklaşık olarak 1 saniyede 1 gb’lık veri indirilebilecek.
  • 5G teknolojisi ile internette gezinirken gecikme 1 milisaniyeye düşecek. 5G ‘den önce bu süre 4 milisaniyeydi.
  • 4G teknolojisinin saniyedeki indirme hızı 1 gigabit iken, 5G teknolojisinin saniyedeki indirme hızı 10 gigabit olacak.
5g nedir 2019
5G teknolojisi, 4G ve 4.5G’den çok daha hızlı olacak.

5G Teknolojisi Ne Zaman Gelecek?

Dünya 1990’lı yıllarda 1G, 2000’li yıllarda 2G, 2000-2010 yılları arasında 3G hemen sonrasında ise 4G ile tanıştı. Bütün bu teknolojiler tabi Türkiye’ye hemen gelmedi, birkaç yıl sonra ülkemizin kullanımına açıldı.

5G teknolojisi ise 2020 yılının sonlarına doğru yavaş yavaş kullanıma açılacak. Şuan dünyada bazı yerlerde test edilmeye başlanmış olmasına rağmen 5G’nin yaygınlaşması 2020’nin bitmesine yakın olacak.

Takipçilerinizle Bu Yazıyı Paylaşın!

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir